Özlem Yalım

Özlem Yalım

Ayrıntılar

ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden lisans derecesine sahip ürün tasarımcısı ve Stratejik Tasarım Danışmanı. Halen 31 uluslararası markanın temsilciliğini yürüten TEPTA Aydınlatma’nın Stratejik Marka Direktörü olarak görev yapmaktadır. Tasarımcının kariyerindeki önemli dönüm noktaları şunlardır:

1995-2005; kendi kurucusu olduğu tasarım ve mimarlık firması başta olmak üzere Adresİstanbul, Terminal Design ( Burkhardt Leither Modular Spaces ) firmalarında tasarım yöneticiliği

2005-2007; DMT Life, İBB gibi kuruluş ve özel projelerde danışmanlık, proje yönetmenliği,, ETMK İstanbul Şube Başkan yardımcılığı, ulusal ve uluslararası tasarım sergileri koordinatörlüğü, NTV Turk Mucit yarışması jüri üyeliği

2007-2009; Koleksiyon Mobilya, tasarım ve marka direktörlüğü

2009-2014; İKSV tarafından gerçekleştirilen Tasarım Bienali fikir annesi olan tasarımcı, bu projeyi oluşturmuş ve 2012 de ilki gerçekleştirilen Bienalin direktörlüğünü üstlenmiştir. 2014 te ikincisi gerçekleştirilen bienalin danışma kurulu üyeleri arasında yer alan tasarımcı , aynı dönemde hem Bülent Eczacıbaşı için danışmanlık yapmış hem de İKSV için Design Thinking odaklı yeni bir bölümün kuluçka çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

2011-2012; TurkishTime dergisi tarafından iki yıl üst üste “ Türkiye’nin en Yaratıcı 50 Profili “ listesinde gösterilmiştir.

2014, BZD Yayıncılık tarafından basılan Yeni Paradigma kitabının yazarları arasında yer almıştır.

2015; Tasarım vakfı Bodrum Tasarım Köyü Atölye programını oluşturmuştur. Baksı Müzesi tasarım danışmanlığı kapsamında müze dükkan için 9 tasarımcının yer aldığı özel bir ürün tasarım projesini hazırlamış ve yönetmiştir.

TOD Deneyimi:
Özlem Yalım, TOD alanındaki çalışmaları kapsamında, Berlin’de Hasso Plattner, SAP, Aalto Üniversitesi Design Factory, Londra RCA Helen Hamilyn Center ve Cambridge Üniversitesi’nde kendi yerlerinde birebir görüşmeler gerçekleştirmiş ve DMI ( Design Management Institute ) eğitim programlarına katılmıştır. Optimist dergsinde 2 yıl süre ile design thinking konulu yazılar yazmıştır ( tasarimyazilari.wordpress.com)
2015 yılında TTGV ( www.ttgv.org ) için özel bir TOD programı hazırlamış ve sunmuştur.