Doç. Dr. Özge Samancı

Doç. Dr. Özge Samancı

Ayrıntılar

 

Doç. Dr. Özge Samancı doktorasını Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales- Paris’te Tarih ve Medeniyet alanında tamamlamıştır. 

Dr. Samancı19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı”, “Türk Mutfağı (Kültür Bakanlığı 2008)”, “Kadim Lezzetler 1”, ve “La Cuisine d’Istanbul au 19e siècle” başlıklı kitaplara yazar ve/veya editor olarak imza atmıştır. Samancı’nın, yemek tarihçiliği alanında dünyanın önemli yayınevlerinde basılmış olan kitaplarda yer alan “Food Studies In Ottoman-Turkish Historiography”, “Culinary Consumption Patterns of the Ottoman Elite during the First Half of the 19th Century”, ve “Pilaf and Bouchées: The Modernization of Official Banquets at the Ottoman Palace in the Nineteenth Century” başlıklı kitap bölümleri bulunmaktadır. Dr. Samancı “Food & History”, “Yemek ve Kültür” dergilerinin yayın kurulu üyesidir.

Doç. Dr. Samancı 2005 yılından itibaren Yeditepe üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmakta ve Türk ve Dünya yemek kültürü ve tarihi alanında dersler vermektedir.